images/logo-edu.png

НІМЕЧЧИНА

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

Федеративна Республіка Німеччина, (нім. Bundesrepublik Deutschland (BRD) – держава у центрі Європи. Межує з Данією, Нідерландами, Бельгією, Люксембургом, Францією, Швейцарією, Австрією, Чехією та Польщею.

Адміністративно Німеччина ділиться на 16 федеральних земель, кожна з них має свої парламент та уряд. Столиця і найбільше місто країни – Берлін. Керує державою федеральний канцлер – зазвичай це лідер партії, що перемогла на парламентських виборах. Його висуває президент, а затверджує парламент.

Німеччина є однією з держав-засновниць Євросоюзу. Нині вона найпотужніша економіка ЄС і стоїть на першому місці за кількістю населення. Країна на четвертому місці в світі за обсягом ВВП. Загальновідомими є високі стандарти життя в Німеччині та якісна система соціального забезпечення.

Наука та дослідження в Німеччині мають давні традиції. На сьогодні в країні існує понад 300 вищих навчальних закладів. Найстаріші й найпрестижніші – Гейдельберзький університет, Лейпцизький університет, Гумбольдтський університет, Університет Фрайбурга, Мюнхенський університет, Тюбінгенський університет, Університет Галле-Віттенберг, Марбурзький університет. Офіційне об’єднання дев’яти найбільших технічних університетів країни має назву TU 9. Студенти з інших держав можуть навчатися у будь-якому виші Німеччини.

Від часів реформатора вищої освіти Вільгельма фон Гумбольдта (1767-1835 р.) у німецьких університетах діє принцип «єдності досліджень та навчання». Таким чином, вони є не лише закладами з надання освіти, а й осередками проведення прикладних та незалежних фундаментальних наукових досліджень. Це вимагає від студентів участі у серйозній науковій діяльності й обумовлює триваліший час навчання, ніж в багатьох інших країнах.

НАВЧАННЯ У НІМЕЧЧИНІ

Завдяки широкому вибору предметів в межах кожного факультету в німецьких університетах можливе міждисциплінарне навчання. Багато вишів мають великі бібліотеки та архіви, що допомагають при навчанні та здійсненні досліджень. Навчання в університеті відбувається за чітко встановленими правилами, але також найчастіше є можливість проводити і власні дослідження у напрямках, що цікавлять студента. 

Після завершення навчання в Німеччині ви можете отримати диплом (diplom) чи ступінь магістра (magister artium). Або скласти наприкінці навчання державний іспит (staatsexamen), а після цього написати й захистити кандидатську дисертацію (promotion) й отримати ступінь кандидата наук (doktorgrad). Університети також мають право надавати ступінь доктора наук та кваліфікацію викладача вищого навчального закладу. Новий рамковий закон про вищі навчальні заклади запровадив ступені «bachelor» та «master», що визнаються в усьому світі. Нині дедалі більше університетів користуються цією можливістю.

ДИПЛОМ (diplom). Отриманням диплому завершується навчання на програмах з природничих, інженерних, більшості соціальних та економічних наук. Останньою стадією навчання є написання дипломної роботи й складання певних усних та письмових іспитів. Отримання диплому є свідченням кваліфікації та надає гарні можливості для здобуття роботи в галузях економіки або промисловості.

МАГІСТР (magister artium). Після проходження курсу гуманітарних або деяких соціальних наук студенти отримують ступінь магістра (magister artium). На відміну від дипломного, магістерський іспит складається з двох профільних предметів або з одного профільного та двох непрофільних. Порядок складання є різним залежно від спеціальності та університету. Однак до складу магістерського іспиту обов’язково входить письмова наукова робота та усні іспити.

ДЕРЖАВНИЙ ІСПИТ. Державний іспит складають з тих предметів, вивчення яких дає можливість німецьким випускникам працювати в державних установах ФРН (вчителем, суддею тощо) або в установах, що контролюються державою (лікарі, юристи, аптекарі). Держава або окремі федеральні землі визначають порядок складання іспиту. Його можуть складати й іноземці. Але слід переконатися, що потім ви зможете працювати за фахом у себе на Батьківщині. Якщо ви не є громадянином держави-члена ЄС, то працювати у німецьких державних установах зможете лише в окремих випадках та з особливого дозволу компетентних земельних служб.

Захист кандидатської дисертації (рromotion). Можна захистити кандидатську дисертацію з усіх предметів, що пропонуються німецькими університетами. Передумовою для цього є гарні оцінки у вашому дипломі. Для захисту кандидатської дисертації можуть бути визнані й іноземні дипломи. Але, найшвидше, вам слід буде виконати деякі умови та скласти іспит на перевірку знань, або успішно працювати на додаткових заняттях. Остаточне рішення ухвалюють на рівні факультету. Ви також маєте знайти наукового керівника, який або запропонує свою тему, або прийме вашу. Водночас жоден професор не зобов’язаний цього робити, навіть якщо ви виконали всі інші умови. Цінною можливістю для обміну знаннями та досвідом є колоквіуми для аспірантів, що їх часто пропонують виші. Для отримання ступеню кандидата наук, окрім захисту письмової дисертації складають усний іспит з профільного предмету, а також з непрофільних.

Наукові групи аспірантів «Graduiertenkollegs». Що робити, якщо ви хочете захистити кандидатську дисертацію у Німеччині, але не зуміли встановити контакти з німецьким професором з вашої спеціальності, який би керував кандидатською роботою? Альтернативою є наукові групи аспірантів «Graduiertenkollegs». Це структури в університетах, що підтримують пошукачів ступеню кандидата наук. Аспіранти готують свою кандидатську дисертацію в рамках системно спланованої навчальної програми. Вони подають заявку на індивідуальну тему дисертації, що вписується в загальну тематику дослідницької діяльності вишу. Особливу цінність має міждисциплінарна спрямованість загальної дослідницької та навчальної програми. Діяльність учасників Graduiertenkollegs» курується одним або кількома викладачами ВНЗ, що працюють у цій структурі. Довідайтеся в обраному університеті або інституті, чи є в ньому «Graduiertenkolleg», та про можливості отримання стипендії. Також щорічно виходить публікація з конференції ректорів вишів, в якій перераховано «Graduiertenkollegs»: «Weiterführende Studienangebote an den Hochschulen in der Bundesrepublik Deutschland».

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ

Посольство Федеративної Республіки Німеччини в Україні

01901, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 25

тел.: +38 044 274-68-00, 247-68-09; факс: +38 044 247-68-18

www.kiew.diplo.de

DAAD (Німецька служба академічних обмінів)

просп. Перемоги, 37 (КПІ), корп. 6, 03056, м. Київ

тел./факс: +38 044 406-82-69, 406-85-41; e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. www.daad.org.ua

Керівник Iнформаційного центру DAAD у Києві: Флоріан Кюхлер

HRK Hochschulrektorenkonferenz

Hochschulrektorenkonferenz, Ahrstraße 39, D-53175 Bonn

tel.: 0049-228-887-0, fax: 0049-228-887-110

www.hrk.de www.hochschulkompass.de

Веб-сайт німецького “Союзу фундацій” (Stifterverband), на якому можна здійснювати пошук за фахом та

типом стипендій на навчання: www.stifterverband.org

Сайти провідних німецьких фундацій, які надають стипендії на навчання:

Фонд Конрада Аденауера (Konrad Adenauer Stiftung) www.kas.de/

Фонд Альфреда Тепфера (Alfred Toepfer Stiftung) www.toepfer-fvs.de/

Фонд Гайнриха Бьоля (Heinrich Böll Stiftung) www.boell.de/

Фонд Фридриха Еберта (Friedrich Ebert Stiftung) www.fes.de/

Фонд Фридриха Науманна (Friedrich Naumann Stiftung) www.fnst-freiheit.org/

Фонд Рози Люксембург (Rosa Luxemburg Stiftung) www.rosalux.de/

Фонд Ганса Бьоклера (Hans Böckler Stiftung) www.boeckler.de/

Фонд Герди Генкель (Gerda Henkel Stiftung) www.gerda-henkel-stiftung.de/

Детальніше в цій категорії: « ПОЛЬЩА НІДЕРЛАНДИ »
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…